1. [Powstanie wielkopolskie 1918-1919] – Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich 27.12.1918-21.8.1919.
[Powstanie wielkopolskie 1918-1919] – Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich 27.12.1918-21.8.1919. Metal (tombak), emalia, 4,8 x 1,5 cm, słupek i nakrętka, oraz: Legitymacja odznaki pamiątkowej dla pchor. Henryka Knica, dat. Poznań 2 IX 1921. Druk artystyczny, ręcznie wypełniany. Autografy członków Komisji (mało czytelne). Pieczęć organizacyjna (tuszowa). Karton, 9 x 11 cm.
Odznaka w formie emaliowanego na czarno krzyża, zbliżonego do mariańskiego, z nałożonym nań mieczem i zawieszonymi okowami, na mieczu inicjały „WW” i tarcza z biało-czerwoną emalią, a na
ostrzu nieczytelny znak. Niesygnowana, zaprojektowana przez Henryka Nowodworskiego, przedstawia symbolicznie: „tradycyjną walkę polskości z krzyżacką butą, barbarzyństwem i przewrotnością w postaci krzyża ośmiokończastego, używanego przez krzyżaków a przekreślonego Bolesławowym Szczerbcem na wpół dobytym z pochwy na znak ustawicznej czujności i gorliwości do walki w obronie Niepodległej Ojczyzny. Zawieszone na ramieniu krzyża zerwane kajdany oznaczają skruszone pęta niewoli. Na znak samodzielności formacji Wojsk Wielkopolskich w okresie 27. grudnia 1918 r. do 21. sierpnia 1919 r. jest pochwa miecza przepasana wstęgą o barwach narodowych i ozdobiona monogramem z liter
W.W. (Wojska Wielkopolskie)”. Odznaka w bardzo dobrym stanie, legitymacja ze śladami drobnych naddarć i zagięć oraz przybrudzeń. Odznaka obok Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego należy do najważniejszych symboli Powstania Wielkopolskiego.
Ilośc odsłon: 1563