0. [Tyszkiewiczowie] – Zbiór 8 dokumentów, 39 fotografii i korespondencji związanej z hr. Tyszkiewiczami z Płużna na Wołyniu oraz ich kręgiem rodzinnym, lata 1904- 1949
[Tyszkiewiczowie] – Zbiór 8 dokumentów, 39 fotografii i korespondencji związanej z hr. Tyszkiewiczami z Płużna na Wołyniu oraz ich kręgiem rodzinnym, lata 1904- 1949, różne formaty.
Materiały pochodzą ze spuścizny rodzinnej po Edwardzie hr. Tyszkiewiczu (1880-1951), właścicielu Płużna nad Horyniem na Wołyniu, synu Benedykta Henryka (1852-1935) z Czerwonego Dworu, słynnego fotografa. Wśród dokumentów m.in. dowody osobiste z różnych lat Edwarda hr. Tyszkiewicza (ze zdjęciami) i jego drugiej żony Felicjanny, poświadczenie obywatelstwa polskiego dla niego wraz z rodziną z 30 IV 1921 r. oraz testament hrabiego sporządzony w Krakowie we wrześniu 1949 r. Korespondencja obejmuje kartki pocztowe pisane z Wołynia, przeważnie od Adeli hr. Tyszkiewiczówny, późniejszej hr. Plater-Zyberk (1908-1960), do matki Antoniny z Dembowskich Edwardowej hr. Tyszkiewiczowej (1884-1940). Wśród fotografii m.in. Edward hr. Tyszkiewicz junior (1911-) z żoną, Izabela z ks. Radziwiłłów Edmundowa ks. Radziwiłłowa (1915-1996) i Elżbieta z ks. Radziwiłłów, 1.v. hr. Tyszkiewiczowa, 2.v. Żeromska (1894-1986). Fotografie amatorskie, przeważnie niepodpisane i niesygnowane, o wymiarach ok. 6 x 8,5 cm lub 8,5 x 13,5 cm oraz wykonane w zakładach fotograficznych z przeznaczeniem do dokumentów. Dokumenty i archiwalia miejscami ze śladami używania, lekko uszkodzone, czytelne. Stan ogólny dobry.
Ilośc odsłon: 1388