0. Wujek Jakub. Postylle Katholiczney o Świętych. Kraków 1584
Wujek Jakub. Postylle Katholiczney o Świętych. Część Pierwsza Ozimia. W kthórey się zamykaią Kazania na Świętha Panny Maryey, Apostołów, Męczenników y innych Świętych, których święta Kościół zwykł obchodzić: począwszy od Adwentu aż do ś. Jana Krzciciela. Część Wtóra Letnia. W kthórey się zamykaią
Kazania na Świętha Panny Maryey, Apostołów, Męczenników y innych Świętych, których święta Kościół zwykł obchodzić: począwszy od ś. Jana Krzciciela aż do Adwentu (2 wol.), Kraków 1584. W Drukarni Siebeneycherowey, folio, k. [4], s. 514, k. [2], s. 515-690 (winno być 702 i k. [16]), ryc. w tekście (drzeworyty), inicjały(drzeworyty), adl.;
Wujek Jakub. Postilla Catholica. To iest, Kazania na Ewangelie Niedzielne y Odświętne przez cały rok: według wykładu sámego prawdziwego, Kośćioła S. powszechnego. Teraz znowu przeyrzana y popráwiona. Przydane są niektore nowe Kazania: y Obrona tey Postylle, naprzeciw sprosnym wykrętom y potwarzom Postylle Kacerskiey y Regestr dwoiaki. Kraków 1584. W Drukarni Siebeneycherowey, folio, s. 25-448, k. [4], s. 377, adl., oprawa późniejsza, skóra. 6000,-
E.XXXIII, 393-394; wydanie 2 (wyd. 1 ukazało się w l. 1573-1575). Druk gocki. Pierwsza postylla katolicka wydana w języku polskim, opracowana przez Jakuba Wujka (1541-1597) jezuitę, katolickiego tłumacza Pisma Świętego, wybitnego teologa i polemistę. Postylla Wujka ma charakter apologetyczny i polemiczny wymierzony przeciwko głównym herezjom epoki (luteranizmowi, kalwinizmowi, antytrynitaryzmowi). W oferowanym egzemplarzu znajdują się zarówno kazania i egzegezy na niedziele jak i na święta szczególne. Część obejmująca niedziele (tu oprawiona jako ostatnia) jest czasem traktowana jako osobne wydawnictwo. W stosunku do pierwszego wydania, w wydaniu drugim treść kazań uległa pewnym zmianom stylistycznym, autor dodał kilka kazań i przerobił fragmenty krytykowane przez dysydentów. W poz. pierwszej tekst ozdobiony jest drzeworytami, autorem części z nich jest Jost Amman (dwa sygnowane na desce „JA”). Po stronie 515 zamieszczona została, z odrębną kartą tytułową i przedmową, polemiczna „Apologia, to jest obrona Postylle Katolickiej przeciw sprośnym wykrętom i potwarzom Postylle Heretyckiej”. Apologia jest odpowiedzią Wujka na postyllę Grzegorza z Żarnowca wydaną w latach 1580-1583. Opr.: skóra brązowa, na licu tłocz. i złoc. niezidentyfikowany superekslibris heraldyczny. Liczne noty własnościowe duchownych oraz Aleksandra Korycińskiego (zm. 1659) herbu Topór, wojewody rawskiego, chorążego krakowskiego. W poz. 1 brak: s. 691-702 i 16 k. nlb., w poz. 2: 14 k. nlb. z początku oraz s. 1-24. Krawędzi części k. wzmacniane i uzupełniane, nieliczne z drobną stratą tekstu. Zabrudzenia, zaplamienia, zagniecenia.
Ilośc odsłon: 1028