0. Schedel Hartmann. Kronika Świata. Augsburg 1497
Schedel Hartmann. Liber cronicarum cum fi guris et ymaginibus ab inicio mundi usque nunc temporis. Augusta (Augsburg) 1497. Johannes Schensperger, folio, k. 338, [25], opr. XVI w., skóra.
Drugie wydanie łacińskie jednej z najsłynniejszych ksiąg XV w. Autorem tekstu kroniki był Hartmann Schedel (1440-1514) niemiecki lekarz, humanista i historyk, właściciel jednej z największych bibliotek historycznych epoki humanizmu. Kronika opisuje wydarzenia od stworzenia świata do czasów współczesnych autorowi. Podzielona jest na siedem epok, największą część zajmuje opis wydarzeń po narodzinach Chrystusa. Wydanie pierwsze wydrukowano w 1493 r. w słynnej norymberskiej oficynie
Antoniusa Kobergera. Był to najbardziej zasobny w ilustracje inkunabuł. Ponad 1800 drzeworytów wykonano w pracowni drzeworytniczej Michaela Wolgemuta (1434-1519), nie były sygnowane, dlatego trudno określić ich autorów. Przypuszcza się, że znalazły się wśród nich prace samego Albrechta Dürera,
który w latach 1486-1489 terminował u Wolgemuta. O popularności dzieła świadczy przygotowanie już w niespełna 4 lata po pierwszej edycji oferowanego wydania w mniejszym formacie (przez niektórych uznawanego za pirackie) wydrukowanego w Augsburgu, przez Johanna Schönspergera (po 1455-przed 1521). Klocki drzeworytów wykonał na nowo Thomas Burgkmair (po 1444-1523) – augsburski malarz, rytownik – kopiując przedstawienia z oryginalnego druku w mniejszym formacie. Wśród rycin znajdują się widoki ok. 100 miast (m.in. Norymberga, Wenecja, Florencja, Praga, Rzym, Genewa, Jerozolima, Mediolan, Siena, Kolonia, Ratyzbona, Wiedeń, Padwa, Marsylia), wizerunki królów, władców i postaci historycznych (m.in. portret domniemanej papieżycy Joanny, który jak w większości egzemplarzy został zamalowany), przedstawienia bogów, scen biblijnych, postaci fantastycznych, drzewa genealogiczne, sceny rodzajowe. W części poświęconej Sarmacji Europejskiej, na k. 294-296 znalazł się opis Królestwa Polskiego i jego początków. Prawdopodobnie informacji na temat Polski dostarczył autorowi niemiecki humanista Konrad Celtis (1459-1508), który przebywał przez kilka lat w Krakowie. Opisując Polskę Schedel scharakteryzował wygląd kraju, jego bogactwa i historię. Najwięcej miejsca przeznaczył na informacje dotyczące Krakowa, wymienił Wawel, Kościół Mariacki, kościół św. Floriana, kościół na Skałce, podkreślił wysoki poziom kształcenia wydziału astronomicznego Akademii Krakowskiej. Opis Polski uzupełnia ogólny, schematyczny widok Sarmacji oraz panorama Krakowa z Kazimierzem i Kleparzem. Opr.: jasna skóra na deskach. Na licach tłocz. charakterystyczna dekoracja renesansowa, skomponowana z radełkowanych pasów z motywami roślinnymi i wizerunkami postaci biblijnych, ułożonych wokół centralnego pola. Marginalia i podkreślenia dawną ręką. Wariant bez dwustronicowej mapy. Egzemplarz po konserwacji. Grzbiet opr. z wtórnie użytej skóry z innej książki. Brak jednej karty (nr 11), ubytek ok. połowy karty k. nr 35. Część kart wzmacniana, podklejana i uzupełniana. Zaplamienia, zabrudzenia, miejscami ślady zalania. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 971