0. Ledermuller Martin Frobenius. Nachleese seiner mikroskopischen Gemüths und Augen-Ergötzung. Norymberga 1762
Ledermuller Martin Frobenius. Nachleese seiner mikroskopischen Gemüths und Augen-Ergötzung. Sammlung 1-5. Bestehend in zehen fein illuminirten Kup-fertafeln, sammt deren Erklärung, und einer getreuen Anweisung, wie man alle Arten Mikroskope... Nurnberg (Norymberga) 1762. Ch. de Launoy fur
A. W. Winterschmidt, 4°, s. [16], 94, [2], frontispis ryt. (miedzioryt), tabl. ryc. 50 (miedzioryty ręcznie kolor.), winietka ryt. (miedzioryt), opr. tektura oklejona pap., brzegi kart barwione. 3600,-
Pierwsze wydanie trzeciego, suplementarnego tomu, najpiękniejszego XVIII-wiecznego dzieła poświęconego mikroskopom (Nissen, I, s. 246). Ryciny ukazują konstrukcję mikroskopu oraz dodatkowego oprzyrządowania, a także wizerunki powiększonych za jego pomocą tkanek roślin, owadów, muszli etc. Autor przyczynił się do powstania nowego określenia obserwowanych w wodzie pierwotniaków nazywając je „namoczonymi zwierzątkami”, co w późniejszej terminologii skrócono do nazwy „wymoczek”. Tekst i ryciny w doskonałym stanie. Drobne zaplamienia i otarcia opr., poza tym stan bardzo dobry. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 701