0. Jabłonowski Jan Stanisław. Skrupuł bez skrupułu w Polszcze... 1741
Jabłonowski Jan Stanisław. Skrupuł bez skrupułu w Polszcze, albo oświecenie grzechów narodowi naszemu zwyczaynieyszych, a za grzechy nie mianych. Traktat po prostu te grzechy roztrząsaiący, na rozdziały podzielony. Przez pewnego Polaka, tymiż grzechami grzesznego, ale żałuiącego [pseud.]. Na
poprawę swoię y ludzką podany. B.m. 1741. B.w., 8°, k. [65] (winno być 66), opr. z epoki, płsk.
E.XVIII, 344-345. Wydana anonimowo praca wojewody ruskiego Jana Stanisława Jabłonowskiego
(1669-1731), zwolennika Stanisława Leszczyńskiego, wielokrotnie więzionego przez Augusta II. Utwór
moralizatorsko-satyryczny piętnujący wady współczesnych, który w oczach niektórych historyków dał
autorowi sławę reformatora. Jabłonowski omawia niektóre przywary obywateli, występki, które prowadzą do słabości państwa: oczernianie rządu, nieposzanowanie władzy królewskiej, nieliczenie się z groszem publicznym, burdy sejmikowe itd. Wydanie pierwsze ukazało się w 1730 r. we Lwowie. W 1741 r. dzieło przedrukowano w oferowanym formacie ósemki oraz w czwórce. Opr.: brązowy płsk, na licach pap. marm. Brak 1 k. (sygn. A4), otarcia i ślady po owadach na opr., drobne zagięcia części kart, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 729