0. Florian Jean-Pierre Claris de. Galatée. Roman pastoral. Paryż, 1793
Florian Jean-Pierre Claris de. Galatée. Roman pastoral; imité de Cervantes par… Paris (Paryż), 1793, Chez Defer de Maisonneuve, s. 125, tabl. ryc. 4 (miedzioryty punktowe barwne), folio, oprawa z epoki sk. z tłocz. i złoc.
Romans pasterski w języku francuskim Jean-Pierre’a Clarisa de Floriana (1755-1794) – pisarza
francuskiego spokrewnionego z Wolterem, autora słynnych bajek i romansów. Matka pisarza była z pochodzenia Hiszpanką, stąd Florian fascynował się kulturą i literaturą tego kraju. Oferowana książka jest przeróbką debiutu Cervantesa „Galatea” (z 1585 r.), zawiera także omówienie twórczości pisarza. Dzieło ilustrowane pełnymi wdzięku scenami pasterskimi według rysunków Nicolasa-André Monsiau (1754-1837), popularnego w swej epoce francuskiego malarza, rysownika i ilustratora. Mistrzowskie miedzioryty barwne, punktowe, odbite z kilku płyt, są dziełem Nicolasa Coliberta (1750-?) oraz Jeana-Frédérica Cazenave (1770-?), grafi ków francuskich. Obcięcie kart złocone. Oprawa z epoki w pełną skórę, grzbiet z szyldzikiem z tytułem oraz złoconą dekoracją pastoralną w czterech polach. Otarcia skóry oprawy, ślady po owadach, drobne ubytki, wewnątrz stan dobry. Interesujący przykład najwyższej klasy grafik końca XVIII wieku, powstałych w trudnej technice barwnego miedziorytu punktowego. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 686