0. O sztuce odlewniczej. Boff rand Germain. Paryż 1743
Boff rand Germain. Description de ce qui a été pratiqué pour fondre en bronze d’un seul jet la fi gure équestre de Louis XIV, élevée par la Ville de Paris dans la place de Louis le Grand en mil six cens quatre-vingt-dix-neuf. Ouvrage françois et latin. Paris (Paryż) 1743. Chez Guillaume Cavelier père, folio, k. [4], s. 63, [1], tabl. ryc. 21 (miedzioryty), winieta (miedzioryt), winiety, finaliki (drzeworyty), opr. z epoki, skóra.
Interesujące, wielkich rozmiarów dzieło poświęcone sztuce odlewniczej, autorstwa Germaina Boff randa
(1667-1754), francuskiego architekta, jednego z twórców i prekursorów stylu rokokowego w architekturze, pracującego m.in. przy budowie placu Vendôme w Paryżu, pałacu w Lunévilles i oranżerii w pałacu wersalskim. Praca przedstawia proces przygotowania i odlania z brązu (z użyciem jednej formy) pomnika konnego Ludwika XIV. Gotowe dzieło stanęło w Paryżu w 1699 r. Tekst opisujący działania od projektu, przez wykonanie formy, budowę odlewni, do ostatecznego efektu, ilustrują kunsztownie wykonane miedzioryty. Tekst drukowany równolegle w dwóch szpaltach po francusku i łacinie. Duże folio (46,5 x 43 cm). Opr.: skóra brązowa marm., na grzbiecie szyldzik oraz bogata tłocz. i złoc. dekoracja z motywami roślinnymi. Na wyklejkach pap. marm, brzegi k. barw. Nieaktualne pieczątki własnościowe. Drobne otarcia krawędzi opr., na narożach nieznaczne ubytki skóry, poza tym stan bardzo dobry. Ładny egzemplarz. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 1153