0. Arystoteles. Polityki Aristotelesowey to iest rządu Rzeczypospolitey. Kraków 1605.
Arystoteles. Polityki Aristotelesowey to iest rządu Rzeczypospolitey z dokładem ksiąg ośmioro. Kraków 1605. W drukarni Symona Kempiniego, folio, s. [20], 472, [10], 421, [10], portret (miedzioryt, sygn.: Lucas Killian Aug. sculp.), herbów całostronicowych 5 (drzeworyty), opr. pperg.
E.XII, s. 214-215. Egzemplarz z księgozbioru Dominika Narbutta (wpis własnościowy). Polski przekład jednego z najważniejszych dzieł Arystotelesa (384-322 p.n.e.). „Polityka” stanowi wykład filozofi i państwa i ustroju politycznego (m.in. typologia ustrojów politycznych). Autor krytykuje w nim wiele poglądów swojego nauczyciela Platona (wyłożonych w dialogu „Państwo”), wskazując, że państwo jest wspólnotą i dlatego nadmierna centralizacja prowadzi do wypaczenia jego idei. Autorem oferowanego przekładu polskiego jest Stanisław Petrycy (1554-1626), pisarz, tłumacz i filozof, wykładowca Uniwersytetu Krakowskiego, który wprowadził wiele odniesień do ówczesnych realiów politycznych Rzeczpospolitej pod panowaniem Zygmunta III Wazy. Poszczególne księgi wydania mają własne k. tyt. i zostały zadedykowane m.in. królowi Zygmuntowi III Wazie, Janowi Zamoyskiemu, Mikołajowi Zebrzydowskiemu, Mikołajowi Radziwiłłowi. Na odwrocie k. tyt. portret króla Zygmunta sztychowany przez Łukasza Kiliana z Augsburga, na odwrocie kart tyt. poszczególnych części drzeworyty herbowe. Dominik Narbutt h. Trąby (1740-?), wojski lidzki, poseł, powstaniec 1794 (PSB, t. 22 s. 530). Ubytki k. tyt. wzmocnione papierem (bez straty tekstu, z niewielką stratą treści ryciny), zalania, przybrudzenia i ubytki marginesów początkowych i końcowych kart (ostatnia karta ze stratą tekstu), jeden herb pokolorowany. Stan ogólny dobry.
Ilośc odsłon: 1125