[Kraków] – Zespół 13 fotografii. Zakład I. Kriegera. B.m., b.r. Fotografie czarno-białe śr. o wym. 24,0 x 19,0 cm.
Zespół fotografii ukazujących zabytki Krakowa w ostatniej ćwierci XIX w., m.in. Zamek na Wawelu, katedrę, Kościół Mariacki, Bibliotekę Jagiellońską, kościół Dominikanów, Sukiennice (fot. z lat 1876-1879, w czasie prac remontowych), Barbakan, Bramę Floriańską. Autorem fotografii jest Ignacy Krieger (1820-1889), który od 1860 r. prowadził w Krakowie zakład fotograficzny, do 1926 r. powadzony przez rodzinę. Krieger fotografował także charakterystyczne dla miasta i okolic typy ludowe – chłopów, Cyganów, górali. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę, dokumentującą wygląd Krakowa II połowy XIX w. Na części zdjęć numery i podpisy. Drobne zabrudzenia i uszkodzenia krawędzi, na odwrocie części zdjęć zapiski i ślady taśm, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 897