1. Żeromski Stefan. Sułkowski. Tragedya przez… Wydanie drugie. Kraków
Żeromski Stefan. Sułkowski. Tragedya przez… Wydanie drugie. Kraków, b.r. Spółka Nakładowa „Książka”, s. [2], 255, tabl. ryc. 1 (litogr. kolor.), 20 cm, opr. płsk. z bogatymi tłocz. i złoc.
Wydanie drugie tragedii S. Żeromskiego (wyd. 1-sze 1910). Tytułowy bohater, kapitan Sułkowski (adiutant Bonapartego) jest ucieleśnieniem idei posłannictwa ofiarnych, samotnych jednostek, które poprzez swój heroiczny wysiłek mogą poprowadzić naród do walki o wolność. Sztuka była wystawiona w 1917 r. w Kijowie, a w 1923 r. w Teatrze Polskim w Warszawie. Efektowna oprawa w szeroki półskórek wytłaczany na ślepo wzorami geometrycznymi z wkomponowanymi symetrycznie złotymi rombami. Na odwrocie k. tyt. oryginalna litografia kolorowa autorstwa Kazimierza Młodzianowskiego (1880-1928), malarza, legionisty, przyjaciela Żeromskiego. Stan bardzo dobry. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 921