Prus Bolesław. Faraon. Z 10 ilustracjami J[ana] Holewińskiego. Warszawa [i in.] b.r. [1923]. Nakład Gebethnera i Wolffa, s. [4], 274, tabl. ilustr. 10, 33,0 cm, opr. wyd. pł. z tłocz. na grzbiecie i licu.
Efektowne, ozdobne wydanie jednej z najgłośniejszych powieści Bolesława Prusa (1847-1912). Tekst dwuszpaltowy w dekoracyjnych ramkach. Książka ozdobiona 10 całostronicowymi ilustracjami cenionego rysownika i ilustratora Jana Holewińskiego (1871-1927), syna znanego drzeworytnika Józefa. O edycji tej Stanisław Lam pisał: „Arcydzieło Prusa w tej formie nęcić będzie ku sobie nie tylko młodzież, ale wszystkich miłośników pięknej książki. Kogoż bowiem nie zachwycą głęboko przemyślane ilustracje Holewińskiego, kto po czasach tandetnej książki nie będzie się rozkoszował tym luksusem papieru i oprawy, w które wyposażono tę edycję?” („Tygodnik Ilustrowany”, 1923 nr 52). Oprawa wyd. ciemnozielona ze złoc. na grzbiecie, tytułem i tłocz. rysunkiem na licu, na dole wytł.: „Gebethner i Wolff Warszawa”. Przetarcia oprawy i grzbietu, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 962