Siedlecki Franciszek (1867-1934) – Bez tytułu (kompozycja symboliczna). Lata 20. XX w.
Rysunek (ołówek, kredka na kalce); 22,0 x 29,5 (pl. 27,0 x 38,5)
Sygnowany ołówkiem: „F. Siedlecki”. Rysunek zapewne z lat 20. XX w., kiedy artysta fascynował się astronomią (patrz: K. Czarnecki, Grafika Franciszka Siedleckiego, Muzeum Mazowieckie w Płocku, 1991, s. 112, poz. 93 – litografia z ok. 1922 r. „Ciała niebieskie”). Praca zbliżona jest także stylistycznie do szkiców z cyklu „Ojcze nasz”, utrzymanych w klimacie symbolizmu. Siedlecki wykształcony w Monachium, Paryżu i Rzymie, współpracował jako ilustrator z elitarnym czasopismem „Chimera”, wraz z Z. Stankiewicz i I. Łopieńskim współtworzył Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Graficznych. Tworzył pod wpływem nowych prądów literackich i filozoficznych dzieła przesiąknięte mistycyzmem. Był najwybitniejszym przedstawicielem symbolizmu w polskiej grafice. Zażółcenie kalki (miejscami silniejsze, bez szkody dla rysunku), drobne naderwania i zagniecenia, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 1078