[Mundury Królestwa Kongresowego] – „Wojsko Polskie. Piechota”. Lit. J. N. Lewicki. 1838-1841 r.
Litografia kolorowana ręcznie; 28,0 x 23,8 (cała plansza)
Plansza pochodząca z jednego z najważniejszych wydawnictw emigracyjnych XIX w. – „Les costumes du peuple polonais”, z tekstem Leona Zienkowicza. Dzieło ilustrował Jan Nepomucen Lewicki (1795-1871) – grafik, rysownik, malarz i fotograf, od 1832 r. bardzo aktywnie działający na emigracji we Francji. Wśród jego bogatej spuścizny szczególne miejsce zajmują litografie do dzieła Zienkowicza, ukazujące polskie stroje ludowe oraz umundurowanie wojska (6 plansz zamykających tekę). Oferowana grafika ukazuje oddział piechoty Wojska Polskiego, wraz z dowódcą i doboszem, na tle koszar. Poniżej przedstawienia opis w języku polskim, francuskim, niemieckim i angielskim oraz sygnatury. Litografowano w zakładzie E. Simona w Strasburgu. Dobrze zachowane, mocne kolory. Zabrudzenia pap., poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 1220