[Wojciechowscy herbu Jelita] – Zbiór 10 dokumentów rodziny Wojciechowskich herbu Jelita, lata 1803-1919. Dokumenty prywatne i urzędowe na papierze stemplowym. Autografy, pieczęcie (lakowe, opłatkowe i tuszowe). Karty rozkładane i bifolia, k. [22], różne formaty, w tece ppł. z XIX w. (39 x 25 cm), oraz:
Gesangbuch für Evangelische Gemeinden in Russland. Nebst einem Anhange. St. Petersburg 1857, s. [2], VIII, 594, [4]; 200, nuty, 15 x 11 cm, opr. aksamit z metalowymi aplikacjami, obcięcia kart złocone.
Dokumentacja związana jest z przedstawicielami kilku pokoleń rodu Wojciechowskich herbu Jelita, m.in. Franciszkiem Xawerym (ok. 1750-?), rodem z Podola, pułkownikiem Wojsk Polskich 1794 r.; Aleksandrem Hermenegildem (1815-1903), ziemianinem i Henrykiem Konstantym (1851-1924), właścicielem dóbr Wołomin pod Warszawą. Obejmuje m.in. akta notarialne dotyczące stosunków majątkowych (1870, 1918), testament opisujący stosunki rodzinne i genealogię rodu (1817) i sprawy szlacheckie rodu (1803). Szczególne miejsce zajmują świadectwa związane z nauką Aleksandra Wojciechowskiego w Liceum Nowodworskim w Krakowie i na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1828-1835 (duplikaty wydane w 1857 r.). Efektowne dwie pochwały roczne liceum i świadectwo jego ukończenia w ozdobnej litografii, rozkładane, z pieczęciami opłatkowymi. Dodatkowo „Śpiewnik dla gmin ewangelickich w Rosji”, wydany przez konsystorz kościoła luterańskiego w St. Petersburgu, będący własnością Aleksandra Wojciechowskiego. Dołączono spis wszystkich dokumentów oraz współczesny odręczny szkic genealogii rodu. Ślady składania, przetarcia i uszkodzenia (zwłaszcza w testamencie i liście), miejscami naddarcia oraz zażółcenia. Stan ogólny zespołu dobry. Śpiewnik z aplikacjami metalowymi na przednim licu, w części centralnej krzyż oraz w narożnikach ozdoby z elementami roślinnymi, na odwrocie odciśnięty ślad po inicjałach właściciela (A.W.) pierwotnie w metalu. Resztki metalowej zapinki zachowane na przedniej okł. Składki i kilka kart częściowo luzem, poza tym czyste karty.
Ilośc odsłon: 1187