[Sanguszkowie] - Jan Świrski, szlachcic z powiatu włodzimierskiego na Wołyniu. Włodzimierz Wołyński 1597.
- W••••••t
- 1 000,00 PLN
- d•••••a
- 950,00 PLN
- W••••••t
- 900,00 PLN
- d•••••a
- 850,00 PLN
- W••••••t
- 800,00 PLN
- d•••••a
- 750,00 PLN
- W••••••t
- 700,00 PLN
- d•••••a
- 650,00 PLN
- 600,00 PLN
[Sanguszkowie] - Jan Świrski, szlachcic z powiatu włodzimierskiego na Wołyniu, kwituje z wszelkich pretensji Hrehorego i Zofię Sanguszków Koszyrskich, dat. (Włodzimierz Wołyński) 20 VI 1597 r. Autografy i pieczęcie herbowe. Bifolium, s. [4], 33 x 21 cm.
Z odręcznym podpisem Jana Świrskiego, trzech świadków pieczętarzy: Damiana Pawłowicza, sędziego grodzkiego włodzimierskiego; Kondrata Chreptowicza (Bohuszyńskiego) i Stanisława Kandyby, pisarza grodzkiego włodzimierskiego. Ponadto odręczny podpis Mikołaja Kazimirskiego z Bibersztynu, deputata na Trybunał Koronny, który przyjął akt do ksiąg.Język ruski. Treść dokumentu przedstawia zawiły proces niezamożnego szlachcica Świrskiego z rodziną ks. Sanguszków m.in. o pewną sumę zapisaną mu przez Lwa Sanguszkę na dobrach Dereczyn i dożywocie na innej wsi, z której został wygnany przez miejscowych bojarów. Po 25 latach wnioskodawca uzyskał odszkodowanie od syna zapisodawcy w równowartości dzisiejszych ok. 630 zł. Ładne i wyraźne odciski sygnetowe dwóch herbów Odrowąż (Chreptowicza i Pawłowicza). Nieczytelny herb Kandyba oraz Szaława Świrskiego. W pobliżu autografów dopisek objaśniający z XIX w. Na odwrocie tytuł: „Świrski gruntuie 3 sumy na Pieriewiesiu X. Hrehorego...”. Drobne przetarcia i zagięcia przy krawędziach oraz minimalne ślady zalania bez uszczerbku dla nieco wyblakłego, ale czytelnego inkaustu. Autografy czytelne. Stan ogólny dobry.
Ilośc odsłon: 991